W piątek, 14 czerwca, przypada 43 rocznica poświęcenia placu i pierwszej Mszy św. na naszym Osiedlu przy „Betlejemce”. Dziękujmy Panu Bogu za Wspólnotę Parafialną, którą organizował ks. Jerzy Kuehnbaum, Pierwszy Proboszcz na gdańskiej Żabiance, oraz za wszelkie dobro, duchowe i materialne, które dokonało się na przestrzeni minionego czasu.
Ks. Proboszcz kan. Krzysztof Lis
W 1974 roku po raz pierwszy z inicjatywą utworzenia na Żabiance samodzielnej placówki duszpasterskiej wystąpił proboszcz parafii pw. Św. Piotra i Pawła w Jelitkowie (do której należała większość mieszkańców tego osiedla) - ks. Gerard Maternicki. Musiało jednak upłynąć siedem lat, w czasie których nieustannie ponawiano starania o zezwolenie na utworzenie parafii i budowę kościoła. W 1980 po 'solidarnościowym zrywie' rozpoczęły się pierwsze wędrówki po urzędach z rekomendacji ks. Gerarda i udziałem grupy zacnych parafian: Jana Gębali i jego żony Babary, Zygmunta Słomskiego, pana Gana, pani Bujko (w późniejszym czasie z chwilą objęcia probostwa od 1981 również z energicznym ks. Jerzy Kühnbaumem zw.'Kargulem'). 8 lutego 1981 roku, na mocy wspólnych uzgodnień władz kościelnych i państwowych, ordynariusz gdański bp. Lech Kaczmarek erygował na Żabiance parafię pw. Wniebowzięcia NMP. Proboszczem mianowany został ks. Jerzy Kühnbaum.
14 czerwca 1981 roku, przy symbolicznym ołtarzu wykonanym z łodzi rybackiej, ustawionym na placu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, bp. Lech Kaczmarek odprawił pierwszą w historii tej wspólnoty Mszę Świętą. Wówczas to, do licznie zgromadzonych na Eucharystii wiernych powiedział w homilii to oto znamienne zdanie: Wznosząc mury materialnej świątyni, pamiętajcie o sprawie niezmiernie ważnej, o budowie kościoła duchowego.
W 1982 roku przystąpiono do budowy tymczasowej kaplicy przy ul. Gdyńskiej,którą oddano do użytku w listopadzie 1982 r. Uroczystego poświęcenia dokonał w marcu 1983 roku ks. bp. Lech Kaczmarek w asyście ks. Henryka Jankowskiego, nadając jej tytuł Chrystusa Odkupiciela. Od tej chwili życie parafii koncentrowało się przy kaplicy. Władze ciągle odmawiały wydania pozwolenia na budowę kościoła. Pozwolenie takie uzyskano dopiero w 1986 roku. Niezależnie od administracyjnych wysiłków od samego początku trwała comiesięczna solidarna kwesta na rzecz budowy kościoła prowadzona przez sieć reprezentantów w każdej osiedlowej klatce bloku. Z chwilą uzyskania pozwolenia b.wielu wiernych parafian włączyło się także do prac budowlanych przy wylewaniu fundamentów, ław i filarów.
Do przykrych wydarzeń należało prowokacyjne podpalenie betlejemki w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1991 roku. Jak ważnym było to miejsce dla wiernych świadczy fakt, że natychmiast podjęto się jej odbudowy, by po miesiącu znów gromadzić się wokół ołtarza-łodzi.
27 czerwca 1996 roku ks. abp Tadeusz Gocłowski dokonał zmian administracyjno-organizacyjnych w parafii - przy budującym się kościele powołał nową parafię pw. MB Fatimskiej oraz mianował ks. Piotra Tworka jej Proboszczem. Pozostała część parafii wraz z przyłączoną do niej obszarem przy ul. Gospody /nr. nieparzyste/ skupiła się przy dotychczasowej kaplicy przy ul. Gdyńskiej, która została podniesiona do rangi kościoła. Władze kościelne zmieniły również nazwę parafii na Chrystusa Odkupiciela.
30 czerwca 2000 roku ks. abp. Tadeusz Gocłowski, biorąc pod uwagę pogarszający się stan zdrowia ks. Jerzego Kühnbauma - zwolnił go z obowiązków proboszczowskich i mianował administratorem parafii dotychczasowego wikariusza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Pruszczu Gdańskim - ks. Krzysztofa Lisa.
W czerwcu 2002 roku nieznani sprawcy ponownie dokonali podpalenia betlejemki. Po pożarze doszczętnie spalona kapliczka została rozebrana. Obecnie cicho i spokojnie czeka na swoją restauracje zgodnie ze skrywanym życzeniem śp. ks. Jerzego.
Początki kościoła na Żabiance. Archiwum 2
oraz kilka zdjęć związanych z powstaniem parafii i kościoła na Żabiance. Archiwum 1
Wiele ciekawych wątków z początków formowania się parafii i budowy kościoła na Żabiance zawarł pan Jan Gębala w swojej książce pt. 'Betlejemka'