Św. Krzysztofa
Krzysztof to imię męskie pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa Christophoros, powstałego ze złączenia słów Χριστος – Christos i φορος „nosiciel” od φερω – phero „niosę” – co w tłumaczeniu znaczy „niosący Chrystusa” w znaczeniu przynoszący Chrystusa lub też noszący w sobie Chrystusa, co wiąże się z legendą o św. Krzysztofie.
We wczesnych czasach chrześcijaństwa na terytoriach Grecji słowo oznaczało człowieka nawróconego, gorliwie wyznającego chrześcijaństwo. W Polsce imię to nadawane było od XIV wieku, początkowo wyłącznie wśród arystokracji.W Polsce imię pojawiło się wraz z wiarą chrześcijańską.
W czwartek, 25 lipca, wspominamy św. Krzysztofa – patrona kierowców i podróżujących. Zapraszamy na Msze św., w czasie których będziemy modlić się w intencji kierowców, aby odpowiedzialnie korzystali z pojazdów, szczęśliwie podróżowali oraz zawsze byli na drodze życzliwymi i trzeźwymi. Po Mszy św. o godz. 18.30, będzie błogosławieństwo rowerów, motocykli i samochodów.
ks. Proboszcz Krzysztof Lis
25 lipca 2024 r. o godz.7.30 odbyła się uroczysta Msza Św. w intencji ks. Krzysztofów zamówiona przez wiernych naszej parafii. Po mszy moc kwiatów i życzeń dla obu solenizantów od licznych uczestników i przedstawicieli Wspólnot.
Szczęść Boże Krzysztofom!
Fotorelacja z mszy imieninowej ks. Krzysztofów 25.07.24, godz.7.30
Msza św. o godz.18.30 i tradycyjne święcenie pojazdów przez ks. Krzysztofa, proboszcza 'odkupiciela'
Św. Jakuba, Apostoła
Dzień 25 lipca to także Święto Św. Jakuba, Apostoła. Był świadkiem głównych cudów Jezusa. Tradycja podaje, że św. Jakub po Zesłaniu Ducha Świętego udał się do Hiszpanii, żeby tam głosić Dobrą Nowinę. Po niewielkich osiągnięciach misyjnych na tamtejszych terenach, wrócił do Judei. Na rozkaz Heroda został ścięty mieczem około roku 44 w czasie prześladowań chrześcijan. Św. Jakub odbiera wielką cześć w Santiago de Compostela w Hiszpanii, które było w owym czasie jednym z trzech głównych celów średniowiecznego pątnictwa (obok Rzymu oraz Ziemi Świętej). Pielgrzymka do grobu Apostoła bywała traktowana jako element resocjalizacji, zadany sobie samodzielnie, czy to nakazany wyrokiem sądowym. Na szlakach do Composteli, zwanych Drogą św. Jakuba, znajdują się liczne schroniska (albergue) a jednym z symboli pielgrzymki i pielgrzymów do Santiago de Compostela jest muszla przegrzebka, nazywana także muszlą świętego Jakuba. Pierwotnie muszla była symbolem ukończonej pielgrzymki a pielgrzym otrzymywał ją po dotarciu na koniec średniowiecznego świata - przylądka Finisterre. Obecnie muszla taka stanowi znak rozpoznawczy pielgrzymów.