W niedzielę 24 listopada 2024 r. Kościół katolicki obchodzi Uroczystość Chrystusa Króla i jest to ostatnia niedziela roku liturgicznego. To również święto patronalne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Akcji Katolickiej oraz dzień tradycyjnej, corocznej kwesty na utrzymanie Gdańskiego Seminarium Duchownego. Następna niedziela 1 grudnia 2024 r. rozpocznie Adwent'24.
Uroczystość Chrystusa Króla wprowadził papież Pius XI w roku 1925 na zakończenie Roku Świętego - przypadła ona wówczas na 11 grudnia. Po ostatniej reformie liturgicznej w 1969 r. uroczystość została przeniesiona na ostatnią niedzielę przed Adwentem.
Greckie słowo 'Chrystus' jest odpowiednikiem hebrajskiego mesjasz i oznacza pomazańca, namaszczonego, co w znaczeniu starotestamentalnym odnosiło się do króla (jak i do kapłana i/lub do proroka). Umieszczenie tej uroczystości na końcu kalendarza wiąże się z biblijnym rozumieniem czasu i odzwierciedla zarazem sens roku liturgicznego, który jakby odtwarza najważniejsze zdarzenia w Dziejach Zbawienia.
Chrystus Król w Rio de Janerio, Argentyna (statua mierzy 30 metrów wysokości i jest postawiona na 8-metrowym cokole. Głowa ma 3,5 metra wysokości, a odległość między końcami palców rąk wynosi 28 metrów)
Chrystus Król w Swiebodzinie, Polska (całkowita wysokość pomnika wynosi 36 m, z czego 33 m przypada na figurę Jezusa, a 3 m na wieńczącą pomnik pozłacaną koronę)
Z Uroczystością Chrystusa Króla wiąże sie także postać bł. ks. Franciszka Rogaczewskego, proboszcza polskiej parafii Chrystusa Króla w Gdańsku za czasów Freie Stadt Danzig.
W dn. 31 I 1930 r. mianowany przez biskupa Edwarda O'Rourke rektorem z tytułem proboszcza mającego powstać kościoła pod wezwaniem Chrystusa Króla w Gdańsku, który miał się stać centrum duszpasterskim dla Polaków gdańskich. Uroczyste poświęcenie Kościoła odbyło się dnia 30 X 1932 r. Rankiem 1 IX 1939 r. został aresztowany oraz osadzony wraz z innymi polskimi kapłanami, urzędnikami i nauczycielami w osławionej "Victoria-Schule", a następnie przewieziony do obozu koncentracyjnego w Stutthofie. W dniu 11 I 1940 r. bł. ks. Franciszek Rogaczewski został zamordowany w lesie położonym w pobliżu obozu Stutthof.
fot. A. Sipajło, źródło MIIWŚ. Pomnik vis a vis kościoła parafialnego i szpitalnego parkingu 'Copernicus'.