
Śpiew liturgiczny i towarzyszący mu akomaniament organowy ściśle łączy się czasami liturgcznymi w ciągu całego roku. Jest komentarzem do czytań i modlitw, które słyszymy, a także odpowiedzią na nie. Stąd w myśl najnowszej instrukcji o muzyce kościelnej wydanej w tym roku przez Konferencję Episkpatu Polski stwierdza się, że muzyka w liturgii nie jest dodatkiem, czy oprawą, lecz stanowi jej integralną część i jako taka powinna być rozumiana i wykonywana.
Czas Adwentu, który właśnie zaczynamy skłania do tego, aby opatrzyć słowem krótkiego komentarza i wprowadzenia w muzykę liturgiczną, którą będziemy wykonywali.
Adwent w swej istocie jest oczekiwaniem na przyjście Syna Bożego. Liturgia od wieków dzieli ten czas na dwa okresy. Pierwszy od Pierwszej Niedzieli Adwentu aż do 16 grudnia, oraz od 17 grudnia do Wigilii Narodzenia Pańskiego.
W czasie pierwszej części adwentowego czuwania będziemy słyszeli pisma Proroków, głównie Izajasza, zapowiadające przyjście Mesjasza. Istotnym będzie symbol suchej ziemi oczekującej na deszcz i rosę, błaganie, Niebiosa rosę spuśćie nam z góry, stąd przez cały Adwent na pierwszej porannej Mszy, zwanej roratami będziemy śpiewać tę pieśń, stanowiącą parafrazę antyfony na wejście Rorate coeli. Sam zaś okres Adwemtu otwiera starożytny hymn Stworzycielu gwiazd świecąch (Creator alme siderum), św. Ambrożego.
W drugiej części Adwentu , kóra mówi o bezpośrednim i rychłym przyjściu Chrystusa wykonuje się Siedem Antyfon Adwentowych – Mądrości która (O, Sapientia, lub „O” – Antyfony) na każdy dzień od 17 do 24 grudnia inna, pierwsze litery tych łacińskich antyfon, poczynając od ostatniej do pierwszej, tworzą zawołanie: ero cras - jutro przybędę. To wszystko determinuje wybór pieśni adwentowych, które ściśle muszą się łączyć z częściami Adwentu. Zmieniają się melodie pslamu responsoryjnego, aklamacji przed Ewangelią i części stałych. Same zaś organy grają znacznie ciszej, wstępy do pieśni są znacznie krótsze, organy nie grają solo, przed, po ani w trakcie Mszy Świętej. Serdecznie zapraszam do zapoznawania się z pieśniami adwentowymi, ich wymowną treścią służącą pogłebionemu przeżywaniu Adwentu.
Bartłomiej Dratkowski, organista - grudzień 2017
Stworzycielu gwiazd świecących - Creator alme - Nun Komm der Heiden Heiland