Dni powszednie
6.30, 7.00, 7.30, 18.30
- w lipcu i sierpniu nie ma Mszy Św. o g.7.00

Niedziele
6.30
8.00
9.30 z udziałem młodzieży
11.00 z udziałem dzieci
12.00 suma parafialna
13.30 dla rodzin (nie ma w okresie wakacji)
18.00 Msza Św. wieczorna              
21.00 Msza Św. tylko w okresie wakacji lipiec / sierpień

KANCELARIA PARAFIALNA
Poniedziałki i piątki w godz. 9.00 -10.00 i 16.00 - 18.00 oraz środy godz. 16.00 - 18.00

BIBLIOTEKA PARAFIALNA
Niedziela od 10.15 do 11.00 oraz w czwartek po wieczornej Mszy Św.

PORADNICTWO RODZINNE
Wtorek od godz. 18.00 (po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym)

Telefon do biura: (58) 557 93 51 

 

Adres:
Parafia Rzymskokatolicka pw. Chrystusa Odkupiciela, ul.Gdyńska 8
80-340 Gdańsk
tel. 58 557 93 51 NIP 584-24-24-157

e-mail: odkupiciel@diecezjagdansk.pl, strona parafialna: kaes@odkupiciel.net.pl

Numer konta:
41 1160 2202 0000 0000 7631 0451 BANK MILLENNIUM ul.Wały Jagiellońskie 26, 80-883 Gdańsk

31 października 2018

Halloween

Wigilia Wszystkich Świętych

Halloween

Nazwa Halloween jest najprawdopodobniej skróconym All Hallows' E’en, czyli wcześniejszym „All Hallows' Eve”wigilia Wszystkich Świętych
Halloween to zwyczaj związany z maskaradą, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października. Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej. Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Mimo że dzień nie jest świętem urzędowym, cieszy się tam po święcie Bożego Narodzenia największą popularnością. Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90 (wcześniej obce, nieznane i nieobchodzone) jako nowa młodzieżowa tradycja importowana wraz z kurczakami z USA :) Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami (Jack-o'-lantern). Inne popularne motywy to duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki, nietoperze, czarne koty itp. Do zabaw w Halloween zalicza się także zabawa cukierek albo psikus (trick or treat). Dzieci chodzą z pojemnikami na cukierki po okolicy i odwiedzają mieszkańców. Gdy ktoś nie chce dać cukierka otrzymuje od dzieci w zamian psikusa. W innej zabawie apple bobbing należy bez użycia rąk ugryźć jedno z jabłek pływających w miednicy z wodą. Jabłko nieuszkodzone przy zabawie ma oznaczać szczęście w nadchodzącym roku

W archidiecezji gdańskiej kilkanaście parafii zorganizowało w środę, 31 października, alternatywę dla popularnego „Halloween”. Koncert, przemarsz ulicami miasta czy nocne czuwanie – to elementy „Holy Wins” (Święty Zwycięża), czyli obchodów Wigilii Wszystkich Świętych.

śp. ks. Jan Kaczkowski: strzelamy z armaty do dyni w Halloween. Tyle energii idzie na krytykę, a są przecież zjawiska pozytywne. Halloween zostało już nieco ochrzczone i przeformułowane na zabawę Holy Wins (Święty Zwycięża). Kościół zawsze tak działał: oswajał pogańską rzeczywistość. Inkulturacja tego rodzaju potrzebna jest nie tylko w Afryce, ale też w Polsce.

Inna opinia : to wyłącznie komercyjny performance nie mający żadnych związków z naszą tradycją. Zalew dekadenckiej popkultury z Zachodu w kategoriach event'u i satanistycznej imprezki z brakiem poszanowania dla zasad i wartości chrześcijańskich. 


Poniżej publikujemy listę spotkań Holy Wins odbywających się w środę 31 października:

    Bojano, parafia św. Jadwigi Królowej, godz. 18 - Msza św. + wieczór Holy Wins ("Święty zwycięża"). W programie: poświęcenie nowego krzyża na cmentarzu, modlitwa, korowód świętych, zabawa w szkole.
    Banino, parafia Niepokalanego Poczęcia NMP, godz. 20 - wieczór Holy Wins. W programie: świadectwa świeckich, konferencja, którą wygłosi ks. Krzysztof Ławrukajtis, modlitwa uwielbienia, wspólny śpiew prowadzony przez zespół Cantamus Dei.
    Gdańsk-Morena, parafia Bożego Ciała, godz. 17.30 – Różaniec, po nim Msza św. wraz z procesją z relikwiami świętych, a po Mszy św., razem z Nowenną do MBNP, odbędzie się uwielbienie ku czci Wszystkich Świętych.
    Leźno, parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika i bł. Karoliny Kózkówny, godz. 17.30 - Różaniec, po nim o godz. 18 - Msza św. i modlitewne czuwanie pt. "Co to znaczy być świętym w codzienności?", które poprowadzą kandydaci do bierzmowania. W programie także: uwielbienie Boga w Najświętszym Sakramencie, modlitwa wstawiennicza, spowiedź, Apel Jasnogórski.
    Leśniewo, parafia Niepokalanego Serca Maryi Panny, godz. 20 - wieczór uwielbienia; w planie: konferencja, adoracja, scenki ewangelizacyjne.
    Puck, parafia Świętych Piotra i Pawła, godz. 18.30 - Msza św. + wieczór modlitwy przy wystawionym Najświętszym Sakramencie. W programie: uwielbienie, adoracja, Litania do Wszystkich świętych. Ponadto po wigilii, około godz. 20.15, dla młodzieży - szczególnie dla przygotowujących się do bierzmowania - adoracja uwielbieniowa w klimacie światła, w sali kominkowej.
    Puck, parafia św. Faustyny Kowalskiej, godz. 18.30 - Noc Świętych.
    Reda, parafia Wniebowzięcia NMP i św. Katarzyny Aleksandryjskiej, godz. 19 - w programie: konferencja i procesja do par. św. Antoniego w Redzie, gdzie odbędą się adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa wstawiennicza oraz radosne uwielbienie.
    Wejherowo, parafia Matki Bożej Królowej Polski, godz. 20- wieczór modlitwy Holy Wins. W programie: przedstawienie pt. "Tacy sami jak my", taniec uwielbienia, modlitwa flagami oraz adoracja Najświętszego Sakramentu.
    Władysławowo, parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, godz. 19 - Wieczór ze Świętymi; wieczór modlitwy i refleksji przy relikwiach świętych i błogosławionych.
    Żukowo, parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, godz. 20 - spotkanie Holy Wins pod hasłem: "Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym". Wieczór poświęcony jest modlitwie za wstawiennictwem wszystkich świętych. Podczas spotkania konferencję wygłosi ks. Mateusz Konkol. W planie: adoracja Najświętszego Sakramentu, uwielbienie, procesja z relikwiami, indywidualne błogosławieństwo oraz możliwość adoracji relikwii. Modlitwie będzie towarzyszyć zespół Lux Mundi.

Bale Wszystkich Świętych, które odbędą się w środę 31 października:

    Gdańsk-Żabianka, parafia Matki Bożej Fatimskiej, godz. 17:00 - Bal Wszystkich Świętych. Dzieci przychodzą przebrane za anioła lub świętego. Kontakt - ks. Adam
    Gdańsk-Migowo, parafia Miłosierdzia Bożego, godz. 17 - Bal Wszystkich Świętych. Dzieci, które chcą uczestniczyć w zabawie, proszone są o zapisanie się w zakrystii. Mile widziane stroje świętych lub aniołów.
    Gdańsk-Nowy Port, parafia św. Jadwigi Śląskiej, godz. 17-19 - Bal Wszystkich Świętych. Dzieci przychodzą przebrane w strój wybranego świętego.
    Gdańsk-Ujeścisko, parafia św. Ojca Pio, godz. 16.30 - Bal Wszystkich Świętych.
    Gdańsk, parafia Chrystusa Króla, godz. 16 - Bal Wszystkich Świętych. Rozpoczęcie modlitwą w kościele, zabawa w salce pod kościołem. Należy się przebrać za wybranego świętego lub anioła.
    Gdynia, parafia św. Antoniego (franciszkanie), godz. 17.30 - Bal Wszystkich Świętych; radosne gry i zabawy. W tym roku, w związku ze stuleciem niepodległości, czczeni będą szczególnie polscy święci.
    Gdynia, parafia Chrystusa Króla - Bal Polskich Świętych.
    Gdynia, parafia św. Wawrzyńca, godz. 19 - Bal Holy Wins. W programie: konkurs na najbardziej kolorowy i szczegółowy strój świętego. Zabawa będzie miała miejsce w salce "Przystań"
    Gdynia, parafia Niepokalanego Serca Maryi - wyjątkowo 30 października! - o godz. 17 - rozpoczęcie wspólnym odmówieniem dziesiątki Różańca w kaplicy, następnie zabawa do godz. 19. Dzieci, które zgromadziły wszystkie części obrazu św. Stanisława Kostki, proszone są o przyniesienie go przyklejonego do planszy.
    Leśniewo, parafia Niepokalanego Serca Maryi Panny, godz. 17-19 - Bal Świętych w Wiejskim Klubie Kultury w Leśniewie. Dzieci przebierają się za świętego.
    Leźno, parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika i bł. Karoliny Kózkówny, godz. 17.30 - Bal Wszystkich Świętych w Domu bł. Karoliny. Dzieci przebrane za świętych będą uwielbiać Pana Boga we wspólnej zabawie, a na koniec oddadzą Mu cześć w modlitwie przed Najświętszym Sakramentem wraz ze wszystkimi, którzy w tym czasie modlić się będą w kościele.
    Luzino, parafia św. Wawrzyńca, godz. 16 - Różaniec + pochód świętych + Bal Wszystkich Świętych w remizie OSP Luzino. Konieczne przebrania za świętego lub anioła.
    Mrzezino, parafia Aniołów Stróżów, godz. 16-18 - Bal Wszystkich Świętych (w Wiejskim Klubie Kultury w Połchowie). Dzieci powinny być przebrane za dowolnie wybranych świętych, a spośród nich zostaną wybrani Królowa i Król Balu.
    Pruszcz Gdański, parafia MB Nieustającej Pomocy, godz. 17.30 - Różaniec + Bal Aniołów. Należy przebrać się w aniołki lub postacie pozytywne.
    Pruszcz Gdański, parafia bł. Michała Kozala - wyjątkowo 30 października! - godz. 17 - Bal Wszystkich Świętych dla dzieci z klas 0-III. Dzieci przebierają się za ulubionego świętego.
    Puck, parafia Świętych Piotra i Pawła, godz. 17 - Bal Wszystkich Świętych. Dzieci przebierają się za jakiegoś świętego. Po krótkim przedstawieniu w wykonaniu dzieci i dziesiątce Różańca odbędzie się przemarsz przez Rynek do sali Mario na bal i słodkości. Tam też nastąpi prezentacja świętych i rozstrzygnięcie konkursu rysunkowego.
    Puck, parafia św. Faustyny Kowalskiej, godz. 17.30 - Bal Wszystkich Świętych, który odbędzie się w Szkole Podstawowej w Połczynie. Organizatorzy zachęcają do przebrania się za ulubionego świętego.
    Strzebielino, parafia św. Maksymiliana Kolbego, godz. 19 - Bal Wszystkich Świętych. Kostium musi przedstawiać świętego, anioła lub postać pozytywną. Niedopuszczalne są stroje straszne lub upiorne.
    Wejherowo, parafia Świętej Trójcy, godz. 17 - Bal Wszystkich Świętych "Taki mały, taki duży może świętym być". W programie: gala świętych, taniec, gry, konkursy, słodki poczęstunek.
    Żelisławki, parafia św. Wojciecha, godz. 18 - Bal Wszystkich Świętych. W programie: gry, zabawy, dyskoteka, konkurs na najlepsze przebranie świętego oraz wielka pizza.

kaes

Najnowsze zdjęcia

Artykuły

Ładowanie…
Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
40 0.15249705314636