6 stycznia o godzinie 12:00, na stronie wydarzenia na Facebooku, udostępniony zostanie specjalny film podsumowujący 10-letnią historię Orszaku Trzech Króli w Gdańsku. W materiale pojawią się kadry z poprzednich edycji, a także wypowiedzi biskupa Zbigniewa Zielińskiego oraz prezydent Aleksandry Dulkiewicz, którzy ze specjalnym przesłaniem zwrócą się do uczestników orszaku.

Objawienie Pańskie, Epifania zwyczajowo określane jako Trzech Króli – święto mające uczcić objawienie się Boga człowiekowi (zwane 'teofania') i w historii człowieka, a także sprawienie rozumowego poznania Boga. Symbolami święta jest historia opisana w Ewangelii Mateusza, według której Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi.
Zwyczaj święcenia tego dnia złota i kadzidła wykształcił się na przełomie wieków XV i XVI wieku. Poświęcano kadzidłem, którym była żywica z jałowca, okadzano domy i obejście, co miało znaczenie symbolicznego zabezpieczenia go przed chorobami i nieszczęściami. W tym samym celu poświęconym złotem dotykano całej szyi. Natomiast mirra w starożytnych czasach jako drogi specyfik była wykorzystywana przy balsamowaniu ciał oraz podawana z winem niczym afrodyzjak dla skazanych i/lub torturowanych. Symbolicznye dary Trzech Króli były wyrazem wiary w Chrystusa prawdziwego człowieka (mirra), prawdziwego Boga (kadzidło) oraz prawdziwego Króla (złoto).
Upowszechnił się także zwyczaj święcenia kredy, którą zwyczajowo w święto Trzech Króli na drzwiach wejściowych w wielu domach katolickich pisano litery: C+M+B lub K+M+B oraz datę bieżącego roku. Litery te są skrótem od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi) lub imion mędrców Trzech Króli (Kacper+Melchior +Baltazar)
Od 2011 roku dzień 6 stycznia, Święto Objawienia Pańskiego, jest ponownie dniem wolnym od pracy. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego jest to święto nakazane co niesie ze sobą obowiązek uczestnictwa we mszy świętej.
Z ogłoszeń parafialnych:
W środę, 6 stycznia, przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli. Msze św. w tym dniu będą odprawiane w porządku niedzielnym. W czasie każdej Mszy św. poświęcimy kredę dla oznaczenia drzwi naszych chrześcijańskich domów. Ofiary złożone na tacę przekażemy Komisji Episkopatu ds. Misji, aby wesprzeć polskich misjonarzy.
Ks. Proboszcz Krzysztof Lis
Panu Dzięki Oddawajmy - pod takim hasłem organizowany jest Orszak Trzech Króli 2021. Niestety, sytuacja pandemiczna nie zostawia wyboru i w tym roku zabraknie barwnego pochodu, ulicznych jasełek, spotkania ze Świętą Rodziną i wspólnego kolędowania. Jednak chcemy zachęcić, żeby z tą samą energią, która od kilku lat uzewnętrznia się na ulicach, przenieść nasze wspólne świętowanie do internetu.