W środę rozpoczyna się okres Wielkiego Postu – czas pokuty za grzechy, czas skupienia, zastanowienia się nad sobą, poprawy tego, co w naszym życiu było złe. Podejmijmy dobrowolne umartwienia, by lepiej usłyszeć głos Boga, który wzywa nas do pokuty i nawrócenia!
W okres Wielkiego Postu wprowadza nas Kościół środą popielcową przez posypanie głów popiołem. Obrzęd ten przypomina krótkość ziemskiego życia i potrzebę nawrócenia!
W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły !
(post ścisły obowiązuje wiernych między 18 a 60 rokiem życia, i oznacza spożycie 3 posiłków bezmięsnych w ciągu dnia, w tym jednego do syta; post zwykły obowiązuje Osoby w wieku 14-18 lat i po 60 - tce.)
Msze św. w środę popielcową będą odprawione: o godz.6.30, 7.30, 9.00 oraz 15.00, 17.00, 18.30 i 20.00
W środę popielcową na każdej Mszy św. rozpoczniemy rekolekcje wielkopostne dla dorosłych, które potrwają do niedzieli włącznie. Nauki będzie głosił o.Wiesław Nowotnik - ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej z Kędzierzyna - Koźla.
Niech w tym czasie będzie więcej modlitwy, adoracji, wyciszenia, refleksji nad słowem Bożym, dobrych uczynków.
Zapraszamy na nauki rekolekcyjne według programu, który jest na tablicy ogłoszeń oraz na stronie internetowej
Okazja do spowiedzi św.: w rekolekcyjne dni przed każdą Mszą św., a zwłaszcza w czwartek w godz. 11.00-18.00.
Módlmy się o dobre owoce rekolekcyjnych spotkań, o otwarcie naszych serc na działanie Ducha Św.
ks. Proboszcz Krzysztof Lis
Środa Popielcowa, rozpoczyna okres 40-dniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości -
Świąt Paschalnych. Wielki Post trwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w
Wielki Czwartek.
W Środę Popielcową - obowiązuje
wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i
post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden - do syta).
Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14. i do 18. roku życia oraz po 60-tce, a
prawem o poście - osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia. Prawo kanoniczne nie nakłada na wiernych
obowiązku uczestniczenia w tym dniu w Eucharystii (nie jest to święto nakazane chociaż jest powszechną praktyką, iż nie powinno się rezygnować w tym dniu z Mszy Św. bez ważnej przyczyny). Podczas posypywania popiołem kapłan wymawia:
Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię bądź
Prochem jesteś i w proch się obrócisz.
Z polskiej starodawnej tradycji wg przekazów :
Wśród pokarmów nie może być mięsa, tłuszczu zwierzęcego, a niegdyś także nabiału, zaś jeszcze do niedawna podstawowym pokarmem tego okresu był żur i śledzie. „Postu przestrzegano bardzo ściśle. Nawet nie pito serwatki, lecz zlewano ją do beczek, a po Wielkanocy gotowano na niej kaszę jaglaną zwaną kwaśną. Gdy zostawał w domu chleb, po upieczeniu smarowany jajkiem lub smalcem żeby skórka się błyszczała, odkrawano ją i dawano ptactwu. Powszechnie spożywaną potrawą był barszcz żytni". W Siennowie (Jarosławskie) podczas śniadania gospodarz brał garnek w ręce i wypowiadał formułę: 'Chodź barszczu będziemy cię jeść'. Od tej pory jedzono go przez siedem dni tygodni postu jako jedyne pożywienie na śniadanie. Często na kolację w Środę Popielcową była tylko „kasza krzyżowa”, a więc…'przed snem należało uczynić znak krzyża i głodnym kładziono się spać'. O północy z środy na czwartek głos kościelnych dzwonów oznajmiał koniec zapustów i rozpoczęcie postu, ale nim ucichła muzyka schodzono się w karczmach, by 'przepłukać zęby po zapustnym mięsie' ...

Sam zwyczaj
posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty, znany jest w wielu kulturach i tradycjach. W 1091 r. papież Urban II wprowadził ten zwyczaj jako obowiązujący w całym Kościele. W tym też czasie ustalono, że popiół do posypywania głów wiernych ma pochodzić z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.
