W przyszłą niedzielę taca przeznaczona będzie na spłatę naszych zobowiązań związanych z przebudową i wystrojem prezbiterium naszego kościoła.
Wszystkich Ofiarodawców zapewniamy o modlitwie i składamy serdeczne „Bóg zapłać!”.
Ośmielamy się prosić o ofiarność!
ks. Proboszcz Krzysztof Lis
Wniebowstapienie Pańskie, 29 maja 2022 r.
Prace remontowe rozpoczęły się w środę, 20 kwietnia 2022 r. od postawienia rusztowania. Dopiero wtedy można było przystąpić do rozbiórki boazerii oraz demontażu konstrukcji krzyża. Tutaj okazało się, że mocowanie na kotwach obejmuje śrubunek dwóch stron gazobetonowych ścian tj. od strony prezbiterium oraz pomieszczeń I i II piętra. Podobnie było z podniesieniem tabernakulum o ok. 20 cm oraz przemieszczeniem mozaiki MBCz na odległość 1,5 - 2,0 m w kierunku ambony oraz jej dubeltowym umocowaniem korespondującym z wagą mozaiki ok. 350 kg. Równolegle kontynuowano prace tynkarskie nad nową warstwą ściany frontowej: na warstwę szybkowiążącej zaprawy cementowej położono siatkę tynkarską a następnie całość wyrównywano dodatkową warstwą gładzi tynkarskiej. Natychmiast po tym jak proces schnięcia pozwalał artyści malarze kreślili wstępne kontury obrysów i geometrycznych kształtów nawet i w nocy do godz. 24.00. Trwają cierpliwe i mozolne prace ekipy 3 artystów malarzy fresków i konserwatorów pod kierownictwem p. Tomasza, którzy wykorzystując technikę warstwowego nakładania wypukłego konturu uzyskują efekt przestrzenny. Nanoszone są kolejne warstwy reliefu i kolorystyczne, utwardzane specjalnymi trwałymi krzemowymi powłokami konserwatorskimi. Druga ekipa, budowlana wykonała ponowne przemieszczenie i montaż MBCz nad amboną (rozkucie ściany salki konferencyjnej pod mocowanie kotew oraz ich zatynkowanie, 3-etapowe przemieszczenie mozaiki na wysokość I piętra i jej finalne mocowanie od strony prezbiterium) oraz inne prace (schowanie wszelkich przewodów od nagłośnienia i ekranu pod tynkiem, otynkowanie ościeżnicy do zakrystii, likwidacja zbędnych kontaktów, tynkarskie przygotowywanie części ściany udostępnionej po przemieszczeniu mozaiki, itp.). Montaż LED-owego podświetlenia oraz epoksydowej przezroczystej płyty tabernakulum (w realizacji wew. osłona pomiędzy ścianą a płytą i podświetleniem). Pracochłonne prace wykończeniowe i kosmetyczne nad stonowaniem kolorystyki. Detale i szczegóły zmieniają polichromie w szczególne dzieło. Zainstalowano 2 reflektory z lewej strony celem lepszego podświetlenia całości prezbiterium oraz 2 z prawej (docelowo 3 po każdej stronie i nowa LED-owa lampa 80W pod sufitem ). Montaż symbolu Ducha Św. na ambonie i spętanej ofiary Baranka Bożego na ołtarzu oraz marmurowej półki na naczynia liturgiczne z prawej strony tabernakulum. Witrynę ościeżnic do zakrystii wzmocniono płytami marmurowymi. Zmianie ulegnie oprawa i podświetlenie obrazu Jezusa Miłosiernego. Całość kompozycji prezbiterium uzupełni.. chrzcielnica po lewej stronie. Ks. Proboszcz myśli także o witrażach okiennych i klęcznikach Komunii Św. .. W poniedziałek 30 maja 2022 r. demontaż rusztowania co jednak nie oznacza zakończenia prac w prezbiterium z uwagi na w/w realizacje w toku (w trakcie prac projekt ulegał drobnym modyfikacjom w imię spójnej artystycznej wizji stylistycznej i kolorystycznej Autora w porozumieniu i uzgodnieniu z Parafią).
Zapraszamy na spotkanie z artystą plastykiem Tomaszem Morkiem, który zaprojektował i zrealizował projekt prezbiterium w naszym kościele. Spotkanie odbędzie się w przyszłą niedzielę 5 czerwca 2022 r. po Mszy św. o godz. 9.30 w kościele - jak informuje ks. Proboszcz Krzysztof Lis
Prace remontowe 20 kwietnia - 30 maja 2022 r. Fotorelacja
Ostatnie prace remontowe - remont dachu kościoła, październik 2021 r.