W sobotę,26 listopada 2022 r. na początku Mszy św. o godz. 18.30, zapaleniem świecy na wieńcu adwentowym, rozpoczniemy w naszej Wspólnocie Parafialnej czas adwentowego oczekiwania. Wejdziemy w nowy rok kościelny i duszpasterski, który będziemy przeżywać pod hasłem
„WIERZĘ W KOŚCIÓŁ CHRYSTUSOWY”
W sobotę, na Mszy św. o godz. 18.30, rozpoczniemy rekolekcje adwentowe. Niech każdy skorzysta z tego czasu łaski, by pogłębić więź z Bogiem i przez nawrócenie, jak najlepiej przygotować swoje serce na przeżycie Świąt Bożego Narodzenia. Rekolekcje będzie głosił o. Mariusz Więckiewicz – redemptorysta z Gliwic. Program rekolekcji jest wywieszony na tablicy ogłoszeń i na stronie internetowej naszej Parafii.
Módlmy się w intencji naszych rekolekcyjnych zamyśleń, by wydały dobre owoce w życiu każdego z nas.
W przyszłą niedzielę rozpoczyna się Adwent i czas uczestnictwa we Mszy św. Roratniej. Prosimy Rodziców, by zachęcili swoje dzieci do udziału w Roratach. Będzie to wyrazem troski o dobre duchowe przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci niech przygotują lampiony.
ks. Proboszcz Krzysztof Lis
Początek Adwentu zawsze przypada na czwartą niedzielę przed Bożym Narodzeniem. W tym roku będzie to niedziela 27 listopada 2022 r. (zapalenie świecy na wieńcu adwentowym nastąpi już w sobotę, na początku Mszy św. o godz. 18.30 z rekolekcjonistą o. Mariuszem Więckiewiczem – redemptorystą z Gliwic.). Wraz z pierwszym dniem Adwentu 2022 w kościołach chrześcijańskich rozpoczyna się Nowy Rok Liturgiczny. Sam Adwent kończy się wraz z Wigilią, czyli 24 grudnia.
Adwent to także poranne Roraty z lampionami, w 'odkupicielu' o godz. 6.30, już od poniedziałku 28 listopada 2022 r. Nazwa rorat pochodzi od słów łacińskiej pieśni „Rorate caeli desuper” - tłumaczonej jako „Spuśćcie rosę niebiosa”. Być może nie wszyscy posługujący się tą nazwą wiedzą, że Roraty to Msze św. wotywne o Najświętszej Maryi Pannie. To zaproszenie do oczekiwania na przyjście Pana razem z Jego Matką.
RORATY 2022
Z narodzeniem Jezusa było tak…Zapraszamy w pełną oczekiwania wędrówkę przez wieki i do poznawania kolejnych bohaterów biblijnych opowieści. W tym roku dzieci poprowadzi postać wyjątkowa: św. Joachim, ojciec Maryi i dziadek Jezusa. Razem z nim będziemy poznawać bohaterów historii zbawienia – ludzi, którzy w ciągu wieków czekali na obiecanego przez Pana Boga Mesjasza i proroków, którzy zapowiadali Jego przyjście.
Symbole i zwyczaje Adwentu
- wieniec adwentowy – wieniec adwentowy, w formie okręgu, składa się z gałązek choinki, na których umieszcza się 4 świece, symbolizujące 4 niedziele Adwentu. Co niedzielę zapala się kolejną świecę. I świeca jest świecą pokoju, II wiary, III miłości, IV nadziei. Elementy wieńca symbolizują wspólnotę oczekującą w nadziei i radości na przyjście Pana. Znaczenie poszczególnych elementów jest następująca: zielone gałązki – życie, nadzieja; świece – światło, nadchodzącą Światłość; forma wieńca: krąg – powracający cykl życia.
- kalendarz adwentowy – specjalny kalendarz służący do odliczania dni od pierwszego dnia adwentu do Wigilii Bożego Narodzenia. Pomysł pochodzi z XIX wieku od niemieckich luteran. Zwyczaj ten znany jest i pielęgnowany w wielu krajach na całym świecie w rodzinach chrześcijańskich.
- lampion adwentowy – jest to rodzaj lampki, wykonanej w kształcie czworoboku zamkniętego, którego ścianki przypominają gotyckie witraże z symbolami chrześcijańskimi lub scenami biblijnymi. Wewnątrz lampionu umieszcza się świece lub małą żarówkę na baterię. Lampionami oświetla się pierwszą część mszy świętej roratniej, podczas której w kościele pogaszone są światła i panuje symboliczna ciemność. Lampion jest symbolem przypowieści Jezusa o roztropnych pannach, które z płonącymi lampami oczekiwały na przyjście Oblubieńca. (Mt 25, 1-13)
- wędrująca figura Matki Bożej – zwyczaj ten praktykowany jest w wielu polskich parafiach. Polega na przyjmowaniu figury Matki Bożej z kościoła po roratach przez to dziecko, którego serduszko, z zapisanymi dobrymi uczynkami wykonanymi dnia poprzedniego, zostało wylosowane przez księdza odprawiającego roraty. Najczęściej dziecko i jego rodzina przyjmują figurę Matki Bożej na jeden dzień.
- świeca roratnia (roratka; k. rzym.) – jest ona symbolem Najświętszej Marii Panny, która niesie ludziom Chrystusa – Światłość prawdziwą. W kościołach umieszcza się ją na prezbiterium obok ołtarza lub przy ołtarzu Matki Bożej. Biała lub niebieska kokarda, którą jest przepasana roratka mówi o niepokalanym poczęciu Najświętszej Marii Panny
W czasie Adwentu 2022 trwać będą rekolekcje adwentowe - rekolekcjonista o. Mariusz Więckiewicz – redemptorysta z Gliwic.