
Po swym zmartwychwstaniu Chrystus ukazywał się uczniom, zaś czterdziestego dnia na ich oczach wzniósł się do nieba z Góry Oliwnej.
Wniebowstąpienie Pańskie to Wstąpienie do Nieba Zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa. Jako święto chrześcijańskie celebrowane corocznie w 40. dniu od Zmartwychwstania Pańskiego. W Polsce w Kościele rzymskokatolickim uroczystość ta zgodnie z dekretem watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 2004 r., obchodzona jest w VII Niedzielę Wielkanocną (u protestantów na Zachodzie obchodzone w czwartek i poprzedza katolickie święto).
Wniebowstąpienie jest ukoronowaniem i zakończeniem życia ziemskiego Jezusa oraz Jego triumfem. W dziesięć dni po Wniebowstąpieniu chrześcijanie świętują Zesłanie Ducha Świętego (tzw. Zielone Świątki).
Uroczystość Wniebowstąpienia pierwotnie Kościół łączył z tajemnicą Zesłania Ducha Świętego na Apostołów. Oba święta mają jednak od dawna inną proweniencję i genezę (święto Zesłania Ducha Św. czyli tzw. Zielone Świątki - obchodzimy w niedzielę 28 czerwca 2023 r.). Na świętowane wydarzenie używamy określenia "Wniebowstąpienie", gdyż Chrystus jak wspomniano, własną mocą wstąpił na niebiosa. Swoją Matkę natomiast, a kiedyś także nas wszystkich, Chrystus zabierze do nieba stąd mówimy o "Wniebowzięciu" (Wniebowzięcie NMP to dzień 15.08.23 r.).
Na Zachodzie Europy Ascencio (Wniebowstąpienie zw. Christi Himmelfahrt) jest w czwartek zatem piątek to 'banking holiday' i okazja do radośnego świętowania.