
Narodzenie Najświętszej Maryi Panny – historia apokryficzna z Protoewangelii Jakuba. Sama ewangelia nie weszła do kanonu Kościoła katolickiego, lecz święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny obchodzone jest oficjalnie przez Kościół 8 września.
Apokryf opisuje dzieciństwo Maryi, jej życie u boku starszych już rodziców Joachima i Anny w Jerozolimie – miejscu urodzenia. Rodzice przez wiele lat bardzo starali się i modlili o dziecko, a gdy wreszcie ich prośba została spełniona i narodziła się Miriam, oddali ją z wdzięczności na wychowanie do świątyni, gdy skończyła 3 lata. Wychowywała się tam wśród pobożnych niewiast i pozostała w świątyni do 12. roku życia. Maryia towarzyszyła Jezusowi jako Matka do końca jego ziemskiego życia. Żyła ok. 50 lat. Okoliczności jej śmierci nie są znane..
Święto obchodzono w pierwszych wiekach chrześcijaństwa w Jerozolimie, potem w Konstantynopolu. We Francji (Reims) od VII w.n.e. (614–631). W Rzymie w VIII wieku papież zaliczył je do czterech najważniejszych uroczystości maryjnych w roku liturgicznym.
W Polsce Narodzenie Najświętszej Maryi Panny obchodzono jako święto Matki Boskiej Siewnej. Przynoszono do kościoła ziarno przeznaczone na jesienny zasiew a kapłan święcił je. Dopiero wtedy można było przystąpić do jesiennego siewu. Chodziło o to, by Matka Boża pobłogosławiła ziarna tak, aby przyniosły obfite zbiory. Na Podhalu święto 8 września nazywano Zitosiewną, ze względu na to, że w tym okresie rolnicy sieją żyto. W niektórych częściach kraju w święto Matki Bożej Siewnej urządzano dożynki.
Z tym świętem związane są przysłowia:
„Gdy na siewną błękitnie, wtedy wrzos pięknie zakwitnie”,
„Jeśli w Maryi Narodzenie nie pada, to sucha jesień się zapowiada”,
„W Narodzenie Panny Marii pogodnie, tak będzie cztery tygodnie”
Rolnicy kochają swoją Patronkę Siewną. Dawniej do ziarna siewnego mieszano ziarno wytłoczone z kłosów, które były wraz z kwiatami i ziołami poświęcane w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, by uprosić sobie dobry urodzaj. Powszechnie w ten dzień spoglądano też w niebo, na którym zawisnęły w locie ostatnie odlatujące od nas jaskółki, wówczas mówiono: „Najświętsza Panna się rodzi, jaskółka odchodzi”.
Obraz : Giotto di Bondone - Narodziny NMP. Powstał między 1303 a 1305. Zródło: Common Wikipedia.
Tekst: Wikipedia / materiały zebrane